  • HSA102R2J
HSA102R2J
advertisement
Manufacturer No:
HSA102R2J
HK JDW NO:
792-HSA102R2J
Datasheet:
HSA102R2J
Description:
Wirewound Resistors HSA10 2R2 5%
Step5Bar-code shipping tag
HSA102R2J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HSA102R2J.
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.827W 21.00mmx21.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Axial, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    265V
  • Power Rating
    16W
  • Voltage - Rated DC
    265V
  • Packing Method
    Tray
  • Max Power Dissipation
    16W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    21mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    8W
  • ELV
    Compliant
    1
  • Lead/Base Style
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm