  • HSA502K2J
HSA502K2J
advertisement
Manufacturer No:
HSA502K2J
HK JDW NO:
792-HSA502K2J
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS HSA502K2J RESISTOR, ALU HOUSED, 2K2, 5%, 50W
Step5Bar-code shipping tag
HSA502K2J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HSA502K2J.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    2.008Lx1.181W 51.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Axial, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.25kV
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Packing Method
    Tray
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    30mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
    1
  • Lead/Base Style
  • Height
    17mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm