  • HSA52R0J
HSA52R0J
advertisement
Manufacturer No:
HSA52R0J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSA52R0J
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSA52R0J
Description:
Aluminium Housed Solder Lug Wire Wound Pmnt Resistor, 2Ohm +/-5% 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSA52R0J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HSA52R0J.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2008
  • Series
    HS, CGS
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    160V
  • Power Rating
    10W
  • Packing Method
    Tray
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5.5W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm