  • HSC100200RJ
HSC100200RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC100200RJ
HK JDW NO:
792-HSC100200RJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Chassis Mount, 200Ohm, ±5%, 1.9kV, 100W
Quantity:
In Stock : 96
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSC100200RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HS, CGS
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.579Lx1.870W 65.50mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.9kV
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    1.9kV
  • Packing Method
    Tray
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    47.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm