  • HSC1003K9J
HSC1003K9J
advertisement
Manufacturer No:
HSC1003K9J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC1003K9J
Package:
Axial, Box
Datasheet:
Description:
Wirewound Resistors HSC100 3K9 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSC1003K9J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    3.9kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.9kV
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    1.9kV
  • Packing Method
    Tray
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    47.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    HS, CGS
  • Size / Dimension
    2.579Lx1.870W 65.50mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%