  • HSC10068KJ
HSC10068KJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC10068KJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC10068KJ
Datasheet:
HSC10068KJ
Description:
Wirewound Resistors HSC100 68K 5%
Step5Bar-code shipping tag
HSC10068KJ
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    2.579Lx1.870W 65.50mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    68kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.9kV
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    1.9kV
  • Max Power Dissipation
    100W
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W