  • HSC10082RJ
HSC10082RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC10082RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC10082RJ
Datasheet:
HSC10082RJ
Description:
Wirewound Resistors HSC100 82R 5%
Step5Bar-code shipping tag
HSC10082RJ
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    2.579Lx1.870W 65.50mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    82Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.9kV
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    1.9kV
  • Packing Method
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm