  • HSC200180RJ
HSC200180RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC200180RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC200180RJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSC200180RJ
Description:
Wirewound Resistors HSC200 180R 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSC200180RJ
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    HS, CGS
  • Size / Dimension
    3.543Lx2.874W 90.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    180Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.9kV
  • Power Rating
    200W
  • Packing Method
    Tray
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    1.9kV
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Terminal Screw Type
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm