  • HSC30015RJ
HSC30015RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC30015RJ
HK JDW NO:
792-HSC30015RJ
Datasheet:
HSC30015RJ
Description:
Wirewound Resistors HSC300 15R 5%
Step5Bar-code shipping tag
HSC30015RJ
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    5.039Lx2.874W 128.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Axial, Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Packing Method
    Tray
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    73mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    2.5kV
  • Rated Power Dissipation (P)
    75W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Terminal Screw Type
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Screw
  • Height
    41.91mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm