  • HSMG-A100-H41J2
HSMG-A100-H41J2
advertisement
Manufacturer No:
HSMG-A100-H41J2
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HSMG-A100-H41J2
Package:
2-PLCC
Datasheet:
HSMG-A100-H41J2
Description:
Standard LEDs - SMD GaP Green
Step5Bar-code shipping tag
HSMG-A100-H41J2
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    Green
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, SUPPORTS INFRA RED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    HSMG-A100
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.20mm Dia
  • Luminous Intensity
    5.0 mcd
  • Millicandela Rating
    5mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    558nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Forward Voltage-Max
    2.6V
  • Overall Height
    1.8mm
  • Wavelength - Dominant
    560nm
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height (Max)
    2.10mm