  • HSS1F750B
HSS1F750B
advertisement
Manufacturer No:
HSS1F750B
Manufacturer:
SolaHD
HK JDW NO:
737-HSS1F750B
Package:
120
Datasheet:
HSS1F750B
Description:
HSS1F750B datasheet pdf and Power Transformers product details from SolaHD stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSS1F750B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Brackets
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    152.40mm Lx127.00mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    750W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Current - Output (Max)
    6.25A
  • Power - Max
    750VA
  • Voltage - Primary
    240V 480V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    120V 240V
  • Height Seated (Max)
    254.00mm