  • HSSR-7112-200
HSSR-7112-200
advertisement
Manufacturer No:
HSSR-7112-200
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HSSR-7112-200
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSSR-7112-200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Power MOSFET
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Optocoupler - Transistor Outputs
  • Voltage - Isolation
    1500VDC
  • Output Voltage
    90V
  • Max Output Current
    800mA
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.24V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Propagation Delay
    250 μs
  • Input Type
    DC
  • Max Output Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    1.7V
  • Output Current per Channel
    1.6A
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • On-State Resistance (Max)
    1Ohm
  • Max Input Current
    20mA
  • Input Current
    20mA