  • HTC-2512LF100KF
HTC-2512LF100KF
advertisement
Manufacturer No:
HTC-2512LF100KF
Manufacturer:
TT Electronics
HK JDW NO:
850-HTC-2512LF100KF
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HTC Series, 100kOhm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HTC-2512LF100KF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    750mW
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Rated Temperature
    150°C
  • Height
    800μm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    40.511469mg
  • Series
    HTC
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm