  • HV04GC104MAN360
HV04GC104MAN360
advertisement
Manufacturer No:
HV04GC104MAN360
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-HV04GC104MAN360
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
HV(STRAIGHT) 100nF Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
HV04GC104MAN360
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Ceramic
  • Series
    HV(STRAIGHT)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    4044
  • Height
    10.801mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    11.2mm