  • HVK-35V271MH10E-R2
HVK-35V271MH10E-R2
advertisement
Manufacturer No:
HVK-35V271MH10E-R2
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-HVK-35V271MH10E-R2
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
HVK Series 270μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 270μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to HVK series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the HVK-35V271MH10E-R2 capacitor can be classified as Hybrid. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~125°C. Elna America HVK-35V271MH10E-R2 HVK-35V271MH10E-R2 Capacitor HVK-35V271MH10E-R2 Capacitor. Voltage - Rated often has values of 35V.
HVK Series
Capacitance: 270μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~125°C
There are great quantities of applications of HVK-35V271MH10E-R2 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Smoothing Noise Filtering
  • Signal decoupling & power bypass
  • Computer motherboards
  • To enhance power efficiency
  • Bypassing Noise Filtering
  • Power Factor Correction
  • Power Line Buffering
  • Flashtube Ignition
  • DC Buffering
  • Frequency Converters
Step5Bar-code shipping tag
HVK-35V271MH10E-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.409Lx0.409W 10.40mmx10.40mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HVK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm