  • HVMLS561M250EB1D
HVMLS561M250EB1D
advertisement
Manufacturer No:
HVMLS561M250EB1D
HK JDW NO:
192-HVMLS561M250EB1D
Datasheet:
HVMLS561M250EB1D
Description:
MLS 560μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.5A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
HVMLS561M250EB1D
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    6.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.1A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm