  • HVMLS771M100EA0D
HVMLS771M100EA0D
advertisement
Manufacturer No:
HVMLS771M100EA0D
HK JDW NO:
192-HVMLS771M100EA0D
Datasheet:
HVMLS771M100EA0D
Description:
MLS 770μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
HVMLS771M100EA0D
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    770μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    238mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    6.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.8A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm