  • HVR50D50MK
HVR50D50MK
advertisement
Manufacturer No:
HVR50D50MK
HK JDW NO:
792-HVR50D50MK
Datasheet:
HVR50D50MK
Description:
Planar Resistors - Chassis Mount HVR50D 50M 10%
Step5Bar-code shipping tag
HVR50D50MK
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Bolt
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Aluminium
  • Size / Dimension
    1.181Diax10.236L 30.00mmx260.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    50MOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    50kV
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    50kV
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Ferrule Ends (Ferrule Ends, M5 Thread)
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Ferrule
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Diameter
    30mm