  • HWS1800T-7
HWS1800T-7
advertisement
Manufacturer No:
HWS1800T-7
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-HWS1800T-7
Package:
Datasheet:
HWS1800T-7
Description:
Switching Power Supplies 1500W 7.5V 200A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HWS1800T-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    3.800197kg
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Published
    2007
  • Series
    HWS1800T (1800W)
  • Size / Dimension
    11.00Lx4.98W x 3.23 H 279.4mmx126.5mmx82.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1800W
  • Max Power Dissipation
    1.8kW
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    7.5V
  • Max Output Current
    200A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Current - Output 1
    200A
  • Max Output Power
    1.5kW
  • Height
    82.042mm