  • HWS30-48/A
HWS30-48/A
advertisement
Manufacturer No:
HWS30-48/A
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-HWS30-48/A
Package:
Datasheet:
HWS30-48/A
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 30W
Step5Bar-code shipping tag
HWS30-48/A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    249.999986g
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Published
    2005
  • Series
    HWS (30W)
  • Size / Dimension
    3.74Lx1.24W x 3.23 H 95.0mmx31.5mmx82.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    31.5mm
  • Current Rating
    650mA
  • Frequency
    63Hz
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X6
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    650mA
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    650mA
  • Output Power
    30W
  • Current - Output 1
    650mA
  • Max Output Power
    30W
  • Nominal Output Voltage
    48V
  • Height
    82.042mm