  • IA06BSF10PCM5
IA06BSF10PCM5
advertisement
Manufacturer No:
IA06BSF10PCM5
HK JDW NO:
144-IA06BSF10PCM5
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder
Purchasing and Inquiry
IA06BSF10PCM5 Overview
IA06BSF10PCM5 Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.039 (1mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IA06BSF10PCM5 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IA06BSF10PCM5 Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Office automation equipment
  • Notebooks
  • Collision detection on robots
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Counter System
  • Air-conditioners
  • Rice cookers
  • Measurement of the distance from the target
  • Rolling mills
Step5Bar-code shipping tag
IA06BSF10PCM5
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C TA
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,13
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.039 (1mm)
  • Response Frequency
    2kHz