  • IA08BLN25NC
IA08BLN25NC
advertisement
Manufacturer No:
IA08BLN25NC
HK JDW NO:
144-IA08BLN25NC
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
IA08BLN25NC Overview
IA08BLN25NC Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.098 (2.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IA08BLN25NC Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IA08BLN25NC Proximity Sensors applications.
  • Collision detection on robots
  • Measurement of the distance from the target
  • Usage in Security
  • Contact less switching
  • TV
  • Self-driving cars
  • Mobile Phones
  • Tablets
  • Display products
  • PC monitors
Step5Bar-code shipping tag
IA08BLN25NC
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Housing Material
    Metal
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2010
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.098 (2.5mm)
  • Response Frequency
    2kHz