  • IA30ASF10POM1HT-K
IA30ASF10POM1HT-K
advertisement
Manufacturer No:
IA30ASF10POM1HT-K
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-IA30ASF10POM1HT-K
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 IA Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
IA30ASF10POM1HT-K Overview
IA30ASF10POM1HT-K Features
IA Series
Operating Temperature: -40°C~100°C TA
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IA30ASF10POM1HT-K Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IA30ASF10POM1HT-K Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Home appliances
  • Detect position
  • Office automation equipment
  • Measurement of the distance from the target
  • Recycling plants
  • Non-ferrous objects detection
  • Contact less switching
Step5Bar-code shipping tag
IA30ASF10POM1HT-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TA
  • Published
    2000
  • Series
    IA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,13
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    500Hz