  • IA30FSF10NOM1
IA30FSF10NOM1
advertisement
Manufacturer No:
IA30FSF10NOM1
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-IA30FSF10NOM1
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
IA30FSF10NOM1
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 IA Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
IA30FSF10NOM1 Overview
IA30FSF10NOM1 Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IA30FSF10NOM1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IA30FSF10NOM1 Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Lighting
  • Measurement of the distance from the target
  • Self-driving cars
  • Plastic object detection
  • Smart toilets
  • Display products
  • Collision detection on robots
  • Recycling plants
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
IA30FSF10NOM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Housing Material
    Metal
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C TA
  • Series
    IA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    2kHz