  • IC7-68PD-1.27DS-EJR
IC7-68PD-1.27DS-EJR
advertisement
Manufacturer No:
IC7-68PD-1.27DS-EJR
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-IC7-68PD-1.27DS-EJR
Package:
Description:
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IC7-68PD-1.27DS-EJR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    BRASS
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IC7
  • Feature
    Board Guide, Card Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
    68
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION, WITH EJECTOR
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    68
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.559 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.189 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    4.016 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Card Type
    PCMCIA - Type I, II, III
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Number of Ports
    1
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.05 inch
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Push Out
  • Ejector Side
    Right
  • Length - Termination
    0.118 inch
  • Height Above Board
    0.213 5.40mm