  • ICB12L50N10PCM1
ICB12L50N10PCM1
advertisement
Manufacturer No:
ICB12L50N10PCM1
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-ICB12L50N10PCM1
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
ICB12L50N10PCM1
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M12 ICB Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
ICB12L50N10PCM1 Overview
ICB12L50N10PCM1 Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB12L50N10PCM1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB12L50N10PCM1 Proximity Sensors applications.
  • Automation
  • Notebooks
  • Plastic object detection
  • Air-conditioners
  • Self-driving cars
  • Office automation equipment
  • Measurement of the distance from the target
  • Rolling mills
  • Mobile Phones
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
ICB12L50N10PCM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M12
  • Housing Material
    Metal
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C TA
  • Series
    ICB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    2kHz