  • ICB18L50N14NCM1
ICB18L50N14NCM1
advertisement
Manufacturer No:
ICB18L50N14NCM1
HK JDW NO:
144-ICB18L50N14NCM1
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
ICB18L50N14NCM1
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M18 ICB Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
ICB18L50N14NCM1 Overview
ICB18L50N14NCM1 Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.551 (14mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1.5kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB18L50N14NCM1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB18L50N14NCM1 Proximity Sensors applications.
  • Smart toilets
  • Assembly lines
  • Non-ferrous objects detection
  • Lighting
  • PC monitors
  • Usage in Security
  • Tablets
  • Air-conditioners
  • Self-driving cars
  • Measurement of the distance from the target
Step5Bar-code shipping tag
ICB18L50N14NCM1
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C TA
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.551 (14mm)
  • Response Frequency
    1.5kHz