  • ICB18S30N20PO
ICB18S30N20PO
advertisement
Manufacturer No:
ICB18S30N20PO
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-ICB18S30N20PO
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
ICB18S30N20PO
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M18 ICB Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
ICB18S30N20PO Overview
ICB18S30N20PO Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1.5kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB18S30N20PO Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB18S30N20PO Proximity Sensors applications.
  • Parking
  • Notebooks
  • Rolling mills
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Home appliances
  • Self-driving cars
  • Contact less switching
  • Air-conditioners
  • Mobile Phones
  • Automatic faucet
Step5Bar-code shipping tag
ICB18S30N20PO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Housing Material
    Metal
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    ICB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NO, 4-Wire
  • Sensing Distance
    0.787 (20mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1.5kHz