  • ICB30SF10NOM1
ICB30SF10NOM1
advertisement
Manufacturer No:
ICB30SF10NOM1
HK JDW NO:
144-ICB30SF10NOM1
Datasheet:
ICB30SF10NOM1
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICB Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
ICB30SF10NOM1 Overview
As a convenience to you, it has been included in package Cylinder, Threaded - M30. Despite the operating temperature of -25°C~70°C, proximity sensors can function well. In a DC circuit, the maximum voltage of 36V is pemissible for proximity sensors. A DC circuit with proximity sensors should not have a current lower than 10V, otherwise it could be dangerous.
ICB30SF10NOM1 Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB30SF10NOM1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB30SF10NOM1 Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Collision detection on robots
  • Self-driving cars
  • Counter System
  • Rolling mills
  • Measurement of the distance from the target
  • Anti-aircraft systems
  • Lighting
  • Recycling plants
  • Measurement of speed, direction rotation
Step5Bar-code shipping tag
ICB30SF10NOM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2013
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Response Frequency
    1kHz
  • Max Supply Voltage (DC)
    36V
  • Min Supply Voltage (DC)
    10V