  • ICB30SN15POM1
ICB30SN15POM1
advertisement
Manufacturer No:
ICB30SN15POM1
HK JDW NO:
144-ICB30SN15POM1
Datasheet:
ICB30SN15POM1
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICB Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
ICB30SN15POM1 Overview
It is included with the Cylinder, Threaded - M30 package as a convenience to you. When the operating temperature is -25°C~70°C, proximity sensors can function well. There is a maximum voltage of 36V that can be applied to proximity sensors in DC circuits without causing damage. If the proximity sensors are in a DC circuit, their current shouldn't be lower than 10V, otherwise, there can be a problem.
ICB30SN15POM1 Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB30SN15POM1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB30SN15POM1 Proximity Sensors applications.
  • Parking
  • Automation
  • Rolling mills
  • Home appliances
  • Plastic object detection
  • Count different applications
  • Mobile Phones
  • PC monitors
  • Counter System
  • Self-driving cars
Step5Bar-code shipping tag
ICB30SN15POM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2013
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Response Frequency
    1kHz
  • Max Supply Voltage (DC)
    36V
  • Min Supply Voltage (DC)
    10V