  • ICS18LN12POM1-FB
ICS18LN12POM1-FB
advertisement
Manufacturer No:
ICS18LN12POM1-FB
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-ICS18LN12POM1-FB
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
ICS18LN12POM1-FB
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M18 ICS Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
ICS18LN12POM1-FB Overview
ICS18LN12POM1-FB Features
ICS Series
Operating Temperature: -40°C~80°C TA
Sensing Distance: 0.472 (12mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1.5kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICS18LN12POM1-FB Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICS18LN12POM1-FB Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Rice cookers
  • Automatic faucet
  • Usage in Security
  • Lighting
  • Counter System
  • Tablets
  • Recycling plants
  • Automation
  • Assembly lines
Step5Bar-code shipping tag
ICS18LN12POM1-FB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Housing Material
    Metal
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C TA
  • Published
    2016
  • Series
    ICS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP68, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 4-Wire
  • Sensing Distance
    0.472 (12mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1.5kHz