  • IDH10SG60CXKSA1
IDH10SG60CXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDH10SG60CXKSA1
HK JDW NO:
699-IDH10SG60CXKSA1
Datasheet:
IDH10SG60CXKSA1
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 2.1V @ 10A -55°C~175°C 90μA @ 600V Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
IDH10SG60CXKSA1
    TO-220-2
  • Supplier Device Package
    PG-TO220-2-2
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    90μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.1V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A DC
  • Capacitance @ Vr, F
    290pF @ 1V 1MHz