  • IDH12G65C5XKSA2
IDH12G65C5XKSA2
advertisement
Manufacturer No:
IDH12G65C5XKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDH12G65C5XKSA2
Datasheet:
IDH12G65C5XKSA2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDH12G65C5XKSA2
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    CoolSiC™+
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    190μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 12A
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A DC
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    650V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    650V
  • Capacitance @ Vr, F
    360pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    97A