  • IDP40E65D2XKSA1
IDP40E65D2XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDP40E65D2XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDP40E65D2XKSA1
Package:
TO-220-2
Datasheet:
IDP40E65D2XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDP40E65D2XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.3V @ 40A
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Output Current-Max
    80A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Forward Voltage
    1.6V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    650V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    36 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    650V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A