  • IDT70V7319S166DDI
IDT70V7319S166DDI
advertisement
Manufacturer No:
IDT70V7319S166DDI
HK JDW NO:
378-IDT70V7319S166DDI
Package:
TQFP
Datasheet:
IDT70V7319S166DDI
Description:
2.5/3.33.3V V 144 Pin Memory IC 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT70V7319S166DDI
    Select All
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Interface
    Parallel
  • Number of Ports
    2
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.83mA
  • Organization
    256KX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • Memory Density
    4718592 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.15V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    166MHz