  • IDT71256SA12PZI8
IDT71256SA12PZI8
advertisement
Manufacturer No:
IDT71256SA12PZI8
HK JDW NO:
378-IDT71256SA12PZI8
Package:
TSSOP
Datasheet:
IDT71256SA12PZI8
Description:
28 Pin Memory IC 11.8mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT71256SA12PZI8
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    RAM, SRAM - Asynchronous
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Memory Density
    262144 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • Length
    11.8mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    8mm