  • IDT71P71804S167BQ
IDT71P71804S167BQ
advertisement
Manufacturer No:
IDT71P71804S167BQ
HK JDW NO:
378-IDT71P71804S167BQ
Package:
Datasheet:
IDT71P71804S167BQ
Description:
1.5/1.81.8V V 165 Pin Memory IC 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT71P71804S167BQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    167MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.5/1.81.8V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    DDR, RAM, SRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.475mA
  • Organization
    1MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.275A
  • Memory Density
    18874368 bit
  • Access Time (Max)
    0.5 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13mm