  • IDT71P73604S167BQ8
IDT71P73604S167BQ8
advertisement
Manufacturer No:
IDT71P73604S167BQ8
HK JDW NO:
378-IDT71P73604S167BQ8
Package:
Description:
1.5/1.81.8V V Memory IC
Step5Bar-code shipping tag
IDT71P73604S167BQ8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    167MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.5/1.81.8V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    DDR2, RAM, SRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.6mA
  • Organization
    512KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.275A
  • Memory Density
    18874368 bit
  • Access Time (Max)
    0.5 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    1.7V