  • IDT71V67703S80PF8
IDT71V67703S80PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT71V67703S80PF8
HK JDW NO:
378-IDT71V67703S80PF8
Package:
LQFP
Datasheet:
IDT71V67703S80PF8
Description:
3.3V V 100 Pin Memory IC 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT71V67703S80PF8
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Supply Current-Max
    0.21mA
  • Organization
    256KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.05A
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Access Time (Max)
    8 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm