  • IDT72V36103L15PF
IDT72V36103L15PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V36103L15PF
HK JDW NO:
668-IDT72V36103L15PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V36103L15PF
Description:
72V36103 FIFO memory IC72V Series 2.25M 64K x 3610ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V36103L15PF Overview
You can find FIFO memory chip in package 128-LQFP .Tray case is used for packaging.There is a memory of 2.25M 64K x 36 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.The 72V series comprises this memory logic.400mA is memory IC's maximum operating supply current.Memory IC is a member of the 72V36103 family.
IDT72V36103L15PF Features
2.25M 64K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36103
IDT72V36103L15PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V36103L15PF FIFOs Memory applications.
  • Extended product-change notification
  • Analog-to-digital converters
  • Computer Systems
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Cameras
  • Industrial Systems
  • A/D output buffers
  • Communications Systems
  • Computer networks
  • Character generators
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V36103L15PF
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36103
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    2.25M 64K x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz