  • IDT72V3684L15PF8
IDT72V3684L15PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3684L15PF8
HK JDW NO:
668-IDT72V3684L15PF8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V3684L15PF8
Description:
72V3684 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3684L15PF8 Overview
128-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.There is a memory of 1.125M 16K x 36 x 2 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.The 72V series includes this memory logic.There is a maximum operating current of 400mA in memory IC's supply.Memory IC belongs to the 72V3684 family.
IDT72V3684L15PF8 Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3684
IDT72V3684L15PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3684L15PF8 FIFOs Memory applications.
  • Communications Systems
  • Signal processing
  • Video Processing
  • MP3 Interface for Automobile
  • Battery Charger
  • Rate buffers
  • A/D output buffers
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Communications
  • Extended product life cycle
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3684L15PF8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3684
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz