  • IDT72V70800TF
IDT72V70800TF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V70800TF
HK JDW NO:
668-IDT72V70800TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
IDT72V70800TF
Description:
3V~3.6V 72V70800 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
IDT72V70800TF Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 64-LQFP.The package is packaged in accordance with Tray.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.By maintaining the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers have superior flexibility.Multiplexers in the 72V series are suitable for a wide range of applications.As its base part number is 72V70800, logic switch can also be used to find its related parts.
IDT72V70800TF Features
Supplied in the 64-LQFP package
IDT72V70800TF Applications
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Steel plants
  • Electronics industry
  • Automation system
  • RF-based home automation system
  • Data communication
  • VGA
  • Recording transmission
  • Automatic health monitoring systems
  • Analog to digital conversion
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V70800TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V