  • IDT72V70810PF8
IDT72V70810PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V70810PF8
HK JDW NO:
668-IDT72V70810PF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
IDT72V70810PF8
Description:
3V~3.6V 72V70810 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
IDT72V70810PF8 Overview
Digital switch is provided in the 64-LQFP for the purpose of saving board space.In this case, it is packaged as Tape & Reel (TR).The mounting method digital switch ic uses is Surface Mount.Multiplexer is the analog IC that the multiplexers uses.By maintaining the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers have superior flexibility.The multiplexers can be used for a wide range of applications since they are members of 72V series.There is a base part number of 72V70810 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.
IDT72V70810PF8 Features
Supplied in the 64-LQFP package
IDT72V70810PF8 Applications
  • PCIe
  • To select different devices in microprocessor input
  • Automatic Monitoring systems
  • RF-based home automation system
  • Data distribution
  • Electronic circuits
  • Memory system of computers
  • Signal router
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Microprocessor memory systems
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V70810PF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V