  • IDT79RC32V334-133BBGI
IDT79RC32V334-133BBGI
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RC32V334-133BBGI
HK JDW NO:
378-IDT79RC32V334-133BBGI
Package:
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 256-Pin 133MHz 3.3V
Quantity:
In Stock : 17041
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RC32V334-133BBGI
    Surface Mount
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    16
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Supply Current-Max
    630mA
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    32
  • External Data Bus Width
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Width
    17mm