  • IFS3Z1AD100
IFS3Z1AD100
advertisement
Manufacturer No:
IFS3Z1AD100
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-IFS3Z1AD100
Package:
100
Datasheet:
IFS3Z1AD100
Description:
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IFS3Z1AD100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
    THERMOPLASTIC
  • Actuator Material
    Polyamide, Rubber
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IF
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating (Amps)
    400mA AC 100mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Housing Color
    Black
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    32V
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    50V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    0.4A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    0.4A@32VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    0.1A@48VDC
  • Bushing Length
    0.362 inch
  • Switching Current
    100mA
  • Bushing Diameter
    0.63 inch
  • Length - Termination
    0.381 inch
  • Actuator Length
    0.275 inch