  • IFX25001TS V85
IFX25001TS V85
advertisement
Manufacturer No:
IFX25001TS V85
HK JDW NO:
376-IFX25001TS V85
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm IFX25001 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 7124
Step5Bar-code shipping tag
IFX25001TS V85
    Select All
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    45V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IFX25001
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    40V
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Output Voltage 1
    8.5V
  • Input Voltage (Min)
    9V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    8.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    220μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 250mA
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Output Voltage1-Max
    8.84V