  • IGA30N60H3XKSA1
IGA30N60H3XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGA30N60H3XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IGA30N60H3XKSA1
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IGA30N60H3XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IGA30N60H3XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    TrenchStop®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    43W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    43W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    18A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 10.5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    262 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    165nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C