  • IGW40N65H5AXKSA1
IGW40N65H5AXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGW40N65H5AXKSA1
HK JDW NO:
376-IGW40N65H5AXKSA1
Datasheet:
IGW40N65H5AXKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IGW40N65H5AXKSA1
    Select All
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    203 ns
  • Number of Pins
    3
  • IGBT Type
    Trench
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Gate Charge
    92nC
  • Packaging
    Tube
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Published
    2017
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/149ns
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
  • Switching Energy
    360μJ (on), 110μJ (off)
    yes
  • Lead Free
    Lead Free
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    74A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Turn On Time
    31 ns
  • Mount
    Through Hole
  • Test Condition
    400V, 20A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A