  • IGW50N65F5AXKSA1
IGW50N65F5AXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGW50N65F5AXKSA1
HK JDW NO:
376-IGW50N65F5AXKSA1
Datasheet:
IGW50N65F5AXKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IGW50N65F5AXKSA1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
  • Part Status
    Last Time Buy
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    270W
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    270W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Turn On Time
    35 ns
  • Test Condition
    400V, 25A, 12 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    196 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    108nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C