  • IGW75N60H3FKSA1
IGW75N60H3FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGW75N60H3FKSA1
HK JDW NO:
376-IGW75N60H3FKSA1
Datasheet:
IGW75N60H3FKSA1
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 140A 3-Pin TO-247 Tube
Step5Bar-code shipping tag
IGW75N60H3FKSA1
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    225A
  • Td (on/off) @ 25°C
    31ns/265ns
  • Switching Energy
    3mJ (on), 1.7mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    428W
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    140A
  • Test Condition
    400V, 75A, 5.2 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 75A